Siedemnasta edycja Przeglądu Szekspirowskiego w Lublinie

Opublikowano marzec 18, 2015 przez
w Media

- Tradycyjnie młodzież zaprezentuje w formie monologu, dialogu lub występu grupowego kilkunastominutowe sceny z dramatów Williama Szekspira. Nie zabraknie występu zeszłorocznego zdobywcy Grand Prix Mikołaja Zegara z Lubartowa. Pokazana zostanie także filmowa wersja ubiegłorocznych prezentacji – mówi w rozmowie z Onetem Jerzy Wrzos, organizator i dyrektor Ogól­no­pol­skiego Prze­glądu Frag­men­tów Dzieł Wil­lia­ma Szek­spi­ra w Ję­zy­ku An­giel­skim.

Obok stałych punktów programu, takich jak konkurs dla uczestników na najlepszy plakat czy konkurs dla publiczności na temat życia i twórczości Szekspira, publiczność będzie mogła obejrzeć inscenizację zatytułowaną "The sweet and bitter fool" opartą na tragedii "Król Lear". Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Panopticum z MDK "Pod Akacją" w Lublinie wyreżyserowali Mieczysław Wojtas i Jerzy Wrzos.

4d4ca9914ba69c2b4a33407dc38ef4c3

Dlaczego "Król Lear"? - Jak każda sztuka napisana przez Williama Szekspira, ma w sobie coś najważniejszego. Ta jest najbardziej bezlitosną tragedią, w której autor najgłębiej analizuje istotę ludzkiej godności – tłumaczy Jerzy Wrzos.

W nagrodę do Londynu

W jury jak co roku zasiądą krytycy teatralni i "native speaker" z Wielkiej Brytanii. Ocenią oni teatralne zmagania i poziom języka angielskiego. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, przyznawane będą też wyróżnienia, można zająć miejsca indywidualne albo zespołowe.

a1261ce5e38808fee44c075dbb7ab357

Jest wreszcie nagroda główna Przeglądu. - Zdobywca Grand Prix wyjeżdża w czasie wakacji na tydzień do Anglii i Stratfordu i ogląda dwie sztuki w dwóch najsłynniejszych teatrach świata: Royal Shakespeare Company w Stratfordzie i The Globe w Londynie – mówi Jerzy Wrzos.

W ubiegłym roku Grand Prix za rolę Makbeta w inscenizacji przygotowanej przez II LO w Lubartowie zdobył Mikołaj Zegar.

Szekspirowska tradycja w Lublinie

Przegląd Szekspirowski od samego początku odbywa się w Lublinie. Od 1999 roku w ostatni weekend lutego lub na początku marca młodzież prezentuje kilkadziesiąt inscenizacji trwających od 5 do 20 minut. Do tej pory w "Scenes From Shakespeare in English Festival" wystąpiło ponad 3 tys. aktorów. Zaprezentowane zostały wszystkie sztuki Szekspira i większość ze 154 sonetów. W każdej edycji festiwalu bierze udział ok. 200 aktorów.

- W całej Polsce nie ma drugiego takiego festiwalu. A miłośników Szekspira i jego absolutnie ponadczasowej twórczości przybywa. Dlatego wciąż warto poświęcić wiele energii na zorganizowanie Przeglądu. Energia młodych ludzi, ich pasja i poświęcenie są ogromnie motywujące – mówi Jerzy Wrzos. Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych miasta co roku ściąga na konkurs dziesiątki uczniów i nauczycieli z całej Polski.

Tegoroczny Przegląd rozpocznie się o godz. 11 w sobotę (7 marca) w Sali widowiskowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 10 w Lublinie. Potrwa do wieczora. Wstęp na festiwal jest wolny. Więcej szczegółów na fecebookowym profilu imprezy: Ogólnopolski Przegląd Szekspirowski w Języku Angielskim.

(MWL)

Źródło: 18ab40fcba98377fd905247857254676