Sh25 logo 03JUBILEUSZOWY 25.
PRZEGLĄD
SZEKSPIROWSKI 2023

Ogólnopolski Przegląd Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim - Scenes from Shakespeare in English Festival ma już 25 lat. Najbliższa edycja odbędzie się 18 i 19 marca 2023 r. w tym samym miejscu co 25 lat temu i przez wszystkie kolejne lata, czyli w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. W dniu 18 marca będzie miała miejsce Jubileuszowa Gala, w trakcie której zaprezentujemy spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira pt. Tytus Andronikus w wykonaniu aktorów Teatru Panopticum z MDK Pod Akacją w Lublinie oraz jubileuszowy koncert najciekawszych piosenek towarzyszących spektaklom w historii Przeglądu. W dniu 19 marca odbędzie się część konkursowa tegorocznej edycji, w której wystąpią uczestnicy z całej Polski w dwóch odsłonach - na żywo na scenie bądź w filmowych wersjach swoich inscenizacji.

 

BELKA

 

Komunikat nr 1
Uprzejmie informuję, że termin tegorocznego Jubileuszowego 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim - Scenes from Shakespeare in English Festival, ogłoszonego wcześniej na 17 i 18 marca 2023 r. uległ przesunięciu o jeden dzień. Gala Jubileuszowa, podczas której będzie zaprezentowana inscenizacja pt. Spiral of Revenge oparta na dramacie Williama Szekspira Titus Andronicus oraz Koncert Jubileuszowy prezentujący najciekawsze piosenki i teksty z poprzednich edycji Przeglądu, odbędzie się 18 marca (sobota), a część konkursowa 19 marca (niedziela) 2023 r.
Za zmianę, niezależną od organizatora, serdecznie przepraszam.
Wszystkie inne ustalenia związane z organizacją Przeglądu pozostają bez zmian.

Komunikat nr 2
W roku 2023 obowiązuje zmieniony Regulamin dotyczący uczestnictwa w Przeglądzie.

 

Komunikat nr 3
Oto plakat jubileuszowego 25. Przeglądu Szekspirowskiego 2023 Scenes from Shakespeare in English Festival, informujący o Jubileuszowej Gali w dniu 18 marca (sobota) oraz Konkursie w dniu 19 marca (niedziela) 2023 r. Szczegółowy program Gali i Konkursu poniżej w Komunikacie nr 4.

 

Plakat 25 Przeglądu-1

 

Komunikat nr 4
Oto Folder Jubileuszowego 25. Przeglądu 2023 z Programem Gali 18 marca (sobota) oraz Konkursu 19 marca (niedziela).
Informuję, że wejście na Galę na podstawie Zaproszenia lub Wejściówki (ograniczona ilość w kasie CK od czwartku 9 marca).
Informuję, że wstęp na Przegląd w dniu konkursowym 19 marca jest wolny. Przypominam o łatwości bycia widzem, ponieważ można wejść lub wyjść z Sali Widowiskowej w dowolnej chwili podczas krótkich przerw między kolejnymi prezentacjami uczestników.

 

Wszystkie szczegóły można znaleźć w: KONTAKT pod: List zapraszający oraz Formularz zgłoszeniowy (PDF) Formularz zgłoszeniowy (doc).

Przegląd Szekspirowski 2022 - zapraszamy do archiwum.

Serdecznie zapraszam. Jerzy Wrzos Dyrektor Przeglądu Szekspirowskiego

 

Komunikat nr 5
W sobotę 18 marca miała miejsce Jubileuszowa Gala z okazji 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Szekspirowskiego. W trakcie Gali został zaprezentowany spektakl "Spiral of Revenge" na podstawie dramatu "Titus Andronicus" Williama Szekspira w wykonaniu młodych aktorów Teatru Panopticum MDK ,,Pod Akacją" w Lublinie. To tradycyjnie wynik współpracy między Mieczysławem Wojtasem - reżyseria, Piotrem Tesarowiczem - muzyka i przygotowanie wokalne, Jerzego Wrzosa - scenariusz i konsultacja językowa.
Oto zdjęcia ze spektaklu.

  • Spektakl "Spiral of Revenge"-1
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-2
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-3
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-4
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-5
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-6
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-7
  • Spektakl "Spiral of Revenge"-8

 

Komunikat nr 6
Tegoroczny Przegląd odbył się pod Honorowym Patronatem Pana Jarosława Stawiarskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Pana Krzysztofa Żuka - Prezydenta MIasta Lublin. Przegląd odbył się w ramach projektu - Europejska Stolica Młodzieży. Był współfinansowany z budżetu Województwa Lubelskiego oraz zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Po spektaklu były wystąpienia Pani dyr. Elżbiety Kędzierskiej z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Pana dyr. Zdzisława Niedbały z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, podczas których zostały wręczone medale Pana Prezydenta Miasta Lublin. Medal otrzymała Pani Ewa Chołojczyk Prezes Fundacji Ratione Fortes , organizatora Przeglądu oraz wydarzenie, którym jest Przegląd Szekspirowski. Poza tym Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego oraz Nagrodę Okolicznościową z okazji XXV Przeglądu otrzymał twórca i realizator Przeglądu Szekspirowskiego Jerzy Wrzos.
Następnym wydarzeniem w czasie Gali był jubileuszowy koncert w wykonaniu dawniejszych i teraźniejszych członków Teatru Panopticum, na który złożyły się piosenki i teksty wykorzystane w spektaklach towarzyszących kolejnym edycjom Przeglądu w ciągu ostatnich 10. lat.
Na koniec wszyscy widzowie zostali zaproszeni na jubileuszowy tort czekoladowy firmy Williams.

 

Komunikat nr 7
W niedzielę 19 marca odbył się konkurs, w którym uczestnicy zaprezentowali się na scenie Sali Widowiskowej Centrum Kultury.
Oto Werdykt Jury:

WERDYKT JURY